Texas State Board of Social Worker Examiners Board - Members

Loading...

Board Membership

Members of the Texas State Board of Social Worker Examiners are appointed by the Governor of Texas to serve 6-year terms or at the will of the governor. Terms of service generally begin on February 1st of odd number years. There are 2 members licensed at each of the 3 categories of licensure (LBSW, LMSW, LCSW) totaling 6 members and 3 Public Members. Public members may not be licensed under this act or have an interest in the practice of social work other than as a consumer. The Senate Committee on Nominations must confirm members.

Current Members of the Texas State Board of Social Worker Examiners

Timothy Martel Brown, LCSW, Chair
Term Expires
February 1, 2019

Jody Armstrong, LMSW-AP
Term Expires February 1, 2015

Nary Spears, LMSW-IPR
Term Expires February 1, 2015

Maria Castro, LBSW
Term Expires February 1, 2019

Mark Talbot, Public Member
Term Expires February 1, 2019

Denise Pratt, Public Member
Term Expires February 1, 2017

Macy Hill, Public Member
Term Expires February 1, 2015

Terry Argumaniz-Gomez, LCSW
Term Expires February 1, 2017

Carol Rainey, LBSW
Denton TX
Term Expires February 2, 2017

Stewart Myrick
Interim Executive Director 


All terms expire in February of year listed. Members continue service until replaced by the Governor. Terms are for 6 years. The Governor may reappoint members for additional terms of service. Members serve at the will of the Governor upon approval of the Senate.

  • Loading...
Last updated January 28, 2014
  • Loading...

    Board Logo

    Texas State Board of Social Worker Examiners