Code Enforcement Officer Registration Program Advisory Committee - Members

Loading...

New rules adopted effective June 10, 2001 by the Board of Health have created a Code Enforcement Officers' Advisory Committee to provide advice on Texas Department of State Health Services rules related to the registration of code enforcement officers in Texas.

View the advisory committee rules, 25 TAC §140.152, Subchapter D, on the State of Texas web site

On September 5, 2002 the Board of Health appointed six of the seven advisory committee members. The new members are:

Esther Pollock, Structural Engineer/Architect, Term to end: December 31, 2011
Douglas Dailey, Code Enforcement Officer, Term to end: December 31, 2011
Frankie Rogers, Consumer, Term to end: December 31, 2011
Fernando Saenz, Code Enforcement Officer Term to end: December 31, 2013
Patricia Guerra, Consumer, Certified Building Official, Term to end: December 31, 2013
Matthew Christianson, Code Enforcement Officer, Term to end: December 31, 2015
Reggie Jackson, Educator, Term to end: December 31, 2015

  • Loading...
Last updated August 12, 2013